Ta strona jest tworzona przy użyciu danych Wikimapii. Wikimapia jest ogólnodostępnym przedsięwzięciem wolontariuszy z całego świata. Zawiera informacje o 32402691 miejsc.
Dowiedz się więcej o Wikimapii i przewodniku..
Lotnisko Katowice Muchowiec (EPKM),
Diafragma
napisał
Rok temu:
Historycznie: Lotnisko w Katowicach-Muchowcu miało swój czechosłowacki epizod. Na przełomie marca i kwietnia 1945 r. stacjonowały tu czechosłowackie 1 pułk lotnictwa myśliwskiego uzbrojony w samoloty Ła-5 i 3 pułk lotnictwa szturmowego ze swoimi Iłami-2. Około 12.04.1945 r. (choć niechętnie chcieli) zostali przeniesieni na lotnisko polowe koło Pszczyny. Muchowiec zajął polski 19 samodzielny pułk lotnictwa transportowego, który w grudniu tego roku rozformowano. W zamian reaktywowano Aeroklub Śląski.
Zabytkowe osiedle górnicze NIkiszowiec,
MCDRAGOON
napisał
3 lata temu:
Nikiszowiec (niem. Nickischschacht, śl. Ńikisz) – zabytkowe osiedle w Katowicach w jednostce pomocniczej Janów-Nikiszowiec, powstałe w latach 1908–1919 z inicjatywy koncernu górniczo-hutniczego Georg von Giesches Erben jako osiedle robotnicze dla górników kopalni Giesche (obecnie Wieczorek) wybudowane na terenie obszaru dworskiego Giszowiec. Osiedle zaprojektowali architekci Emil i Georg Zillmannowie z Charlottenburga, którzy byli również autorami projektu sąsiedniego Giszowca. W dniu 9 maja 1924 roku nastąpiła likwidacja obszaru dworskiego i Nikiszowiec wraz z Giszowcem włączono do gminy Janów. W 1951 roku osiedle stało się częścią nowego miasta – Szopienic. 31 grudnia 1959 roku Nikiszowiec wraz z Szopienicami i Janowem został włączony do Katowic. Osiedle to, podobnie jak Giszowiec, znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Układ urbanistyczno-przestrzenny osiedla robotniczego Nikiszowiec z lat 1908–1918 został wpisany do rejestru zabytków w dniu 19 sierpnia 1979 roku pod numerem rejestrowym A/1230/78.
Od 2008 roku czynione były starania, aby Nikiszowiec uznano za pomnik historii. Władze miasta Katowic przeznaczyły na ten cel kwotę 30 000 zł. Sporządzana została szczegółowa dokumentacja osiedla górniczego i opinie konserwatorów zabytków. Dokładna analiza została skierowana do kancelarii prezydenta RP. Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 14 stycznia 2011 roku osiedle zostało uznane za pomnik historii.
Grób w lesie,
Rafał gość
napisał
4 lata temu:
Witam, to grób dziadka mojego znajomego. Był to mężczyzna, niemiecki żołnierz. Szczątki zgodnie z prawem zostały przeniesione na cmentarz.
KWK Wieczorek,
og gość
napisał
4 lata temu:
Zamykana kopalnia węgla kamiennego.
Kablownia,
Wojtek gość
napisał
5 lat temu:
Ktoś wie co tam się obecnie znajduje. Są tam widoczne podziemne obiekty. Widać że aktywne bo klima chłodząca coś pod ziemią nadal działa.
Willa Nikity Chruszczowa,
Robert gość
napisał
5 lat temu:
Byłem w tym szpitalu przez miesiąc zimą w 1983 roku. Wtedy to był przepiękny budynek. Ogromny park z basenem z naturalną wyspą. Basen bardzo głęboki, widać było że nie dla dzieci. najmniej 3m głębokości. W Parku różne pomniki, rzeźby stały. Co chwilę było widać dzikie zwierzęta. Sam budynek miał wewnątrz pośrodku fontannę z kwietnikami i ławkami wokół dla odwiedzających. Techniczna obsługa budynku jeździła Melexami, nawet był zjazd do piwnic. Z zewnątrz chyba całe pierwsze piętro to był balkon który pewnie także służył do przemieszczania się między pokojami (ale nie zimą). Podłogi, ściany były w marmurach. Wejścia na piętro były chyba dwa, może trzy. Wewnątrz miałem też lekcje. Na inne zabiegi zawozili nas do pobliskich szpitali i klinik. Za granicami tej posesji były wywieszone informacje że teren może być jeszcze zaminowany po wojnie. Te zdjęcia z czerwonymi ramami okien to jakieś nieporozumienie architektoniczne. To zupełnie inaczej wyglądało, wewnątrz też.
Stara Ligota,
Houdy gość
napisał
6 lat temu:
Prysken Respubliken
Grupa betonowych schronów,
CoVoX
napisał
6 lat temu:
A jednak ponad wszelką wątpliwość są to betonowe stanowiska przeciwlotnicze przeznaczone do umieszczenia na wagonie kolejowym tzw. Flakwagen.
Tajemniczy schron,
CoVoX
napisał
6 lat temu:
A jednak ponad wszelką wątpliwość jest to betonowe stanowisko przeciwlotnicze przeznaczone do umieszczenia na wagonie kolejowym tzw. Flakwagen.
Koszary-Załeze-Katowice-ul Koszarowa.,
Andrzej gość
napisał
6 lat temu:
wiosna 81- 83 6 Brygada a później OSZR JW 1492 na miejscu
Miejsce upamiętniające partyzantów z katowickiego inspektoratu AK,
HeresZuko
napisał
6 lat temu:
Oraz pomniki ofiar katastrofy smoleńskiej
Dawna Huta Norma,
EdeksFabrykiKredek gość
napisał
7 lat temu:
super, fajnie, ze ktos o tym wspomnial
schron,
Piotr gość
napisał
7 lat temu:
Cała okolica była doszczętnie przekopana w połowie lat 90 kiedy doprowadzano ogrzewanie do Pediatrii. Dodatkowo w lesie jest ileś tam gruzu z budowy plus śmieci wywalonych do lasu przez tubylców. Obawiam się, że komus betonowa rura pomyliła się ze schronem :))
obiekt Leśny,
Byłem tam gość
napisał
7 lat temu:
Konia z rzędem temu, kto mi udowodni, że w czasach, w których taki budynek stawiano pewnie ze dwa lata, ktoś wymyślił go akurat dla Chruszczowa. Bajki dla dzieci neostrady.
Koszary-Załeze-Katowice-ul Koszarowa.,
gregor gość
napisał
8 lat temu:
2/2 wiosna 85-87.
dyżurny "Domu Żołnierza"
Wieża ciśnień,
Rafi197410
napisał
8 lat temu:
zamontowano nowe stalowe drzwi
Basen,
gość
napisał
8 lat temu:
Od kilkunastu lat nieczynny
Willa Nikity Chruszczowa,
Rafi197410
napisał
8 lat temu:
W latach 80 mieścił się tu szpital dziecięcy po wbudowaniu nowego pozostało tu hospicjum dziecięce do połowy lat 90,planowany remont przeciągnął się w nieskończoność ,budynek piętrowy z otwartą antresolą na środku w pierwszej fazie fontanna później kwietnik są piwnice / nie schron / w pobliżu muszla koncertowa ,po dawnych czasach pozostał posterunek wartowniczy z podwójnym płotem z łukami drutu kolczastego oraz asfaltową drogą z latarniami pomiędzy nimi w zachodniej części kompleksu transformator,południowej elektrociepłownia .
Tajemniczy schron,
Rafi197410
napisał
8 lat temu:
Jest to element podstawy do kominów stalowych w elektrociepłowni lecz po zmianach ustrojowych pobliska nie została do końca rozbudowana a zakłady kolejowe upadły.
Grupa betonowych schronów,
Rafi197410
napisał
8 lat temu:
Są to podstawy do kominów stalowych w elektrociepłowni lecz po zmianach ustrojowych pobliska nie została do końca rozbudowana a zakłady kolejowe upadły.
Katowice - najnowsze komentarze